Singapore

Přilákání (a udržení) vývojářských talentů světové úrovně

Feb 24, 2021

Share
Autor: Steffen D. Sommer, SVP pro technologie, Monstarlab

S tím, jak se společnosti stávají stále více digitálními, roste potřeba silných vývojářských talentů. Přechod kritických podnikových procesů z analogového na digitální způsob vyžaduje správné lidi, kteří zajistí trvalý úspěch společnosti. Přilákat a udržet si vývojářské talenty světové úrovně však není jednoduchý úkol. Již téměř deset let je na trhu práce nedostatek schopných osob s programátorskými dovednostmi, což má za následek nedostatek zaměstnanců. Dále, zatímco společnosti, které začaly v digitálním věku, mohou mít větší štěstí při získávání vhodných talentů, starší nebo nedigitální společnosti, které přicházejí na digitální party pozdě, bojují a většinou mají na získávání talentů pouze peníze. To nemusí být pro firmu udržitelné a talenty to neudrží věčně.

Já osobně jsem se „narodil jako digitální člověk“, jsem totiž vývojář a pracuji v digitální oblasti už více než deset let, takže vím, jaké to je ucházet se o pozice vývojářů, a mám dost zkušeností s najímáním a udržováním talentů, protože jsem regionální technický ředitel v digitální konzultační společnosti s kancelářemi po celém světě, kde pracuje téměř 900 vývojářů. Zde je několik mých doporučení, jak vytvořit udržitelný a dlouhodobý proces pro získávání a udržení vývojářských talentů světové úrovně. Mnohá z těchto doporučení jsou si podobná v tom, že čerpají inspiraci z technologických společností, a uvědomte si, že je třeba se zaměřit na to, abyste nábor nepovažovali za jednorázovou záležitost, jako něco, co uděláte, abyste na to pak zapomněli do doby, kdy budete potřebovat najímat další pracovníky. Místo toho jde o to, abyste se průběžně věnovali budování dobrých vztahů, takže až budete potřebovat někoho najmout, budete mít po ruce ty správné kontakty.

Zapojení místní komunity

Kdybych si měl vybrat jedno ze svých doporučení ze seznamu, bylo by to pravděpodobně toto. Není možné dostatečně zdůraznit, jak důležité je zapojit se do místní vývojářské komunity, a pokud žádné místní komunity neexistují, je to buď dobrá příležitost, jak si komunitu vytvořit sami, nebo případně najít nějakou vzdálenou možnost. Když zmiňuji „komunitu“, mám na mysli všechny místní skupiny, akce, setkání a podobně, které se konají ve městě (nebo ve městě v blízkosti) vaší společnosti. Obvykle jde o setkání související s platformami, jako je iOS nebo Android, nebo která jsou zaměřená na konkrétní technologie, jako je rozšířená realita nebo strojové učení, nebo mohou existovat i obecná technologická setkání pro vývojáře, jež se týkají různých platforem a technologií.

Tyto události slouží k několika účelům. Zaprvé je to skvělý způsob, jak mohou vaši zaměstnanci najít podobně smýšlející lidi, aby se podělili o své znalosti, učili se a inspirovali a budovali si své sítě. Dále, pokud akce zahrnují veřejné vystupování, může to být pro vaše zaměstnance skvělá profesní výzva k přednášce a pro vaši společnost to může být skvělý způsob, jak se podělit o některé technické problémy, které jste vyřešili. Zapojení se do komunity a tím i budování sítě podobně smýšlejících profesionálů umožní vaší společnosti oslovit je, jakmile budete potřebovat zaměstnance. Namísto toho, abyste museli kandidáty shánět, můžete mít časem dobrý přehled o vhodných kandidátech v místní komunitě prostřednictvím vlastních zaměstnanců.

Pokud se obáváte tlaku na své zaměstnance, aby se účastnili těchto události, protože by mohli být přetaženi do jiné společnosti, pak se svými zaměstnanci nejednáte správně. Doufat, že si své lidi udržíte tím, že se jim budete snažit bránit v tom, aby viděli jiné příležitosti, je nereálné, neudržitelné a bude to fungovat přinejlepším jen krátkodobě.

Sdílejte svou práci

Osobně jsem velkým zastáncem sdílení znalostí a zkušeností. Otevřený zdrojový kód je fantastický přístup, který se snaží zvýšit kolektivní kvalitu zdrojového kódu ve světě namísto jeho vytváření v silech. Přesto chápu, že některé společnosti v některých odvětvích mohou mít konkrétní důvod, proč si zdrojový kód, procesy, nástroje a podobně nechat v soukromí z bezpečnostních důvodů nebo ze strategických důvodů, jako je budování duševního vlastnictví. Příliš mnoho společností se však soustředí zejména na budování duševního vlastnictví ve všech oblastech, místo aby se snažily zúžit tajemství na oblast, v níž daná společnost září a čím se odlišuje od trhu. Toto zaměření na duševní vlastnictví způsobuje, že některé společnosti přehlížejí příležitosti, pokud jde o přilákání a udržení talentů.

Sdílení práce vaší společnosti ve formě psaných příspěvků o vašich zkušenostech, například prostřednictvím blogu na serveru Medium, je skvělým způsobem, jak pomoci ostatním v podobných problémech, ale také jak přilákat lidi, kteří mají zájem vám pomoci řešit budoucí výzvy. Dalším, často přehlíženým hlediskem je, že když své zaměstnance požádáte, aby se podělili o práci, kterou dělají, budou se většinou více snažit, protože nebudou chtít sdílet něco, co je polovičaté.

Dalším skvělým způsobem sdílení práce je sdílení aktuálního zdrojového kódu. Většina společností, které dnes provádějí vývoj, má ve svých kódových sadách malé nebo velké části otevřeného kódu. Většina společností má zároveň i kód na míru, což bývá velmi specializovaný kód pro jejich jedinečné případy použití. Mívají však také kód, který řeší obecnější problémy, jenž se jim nepodařil najít ve formě otevřeného zdrojového kódu. Mnoho společností však tento kód nebude ochotno sdílet jako otevřený zdroj. Z mých zkušeností vyplývá, že důvody jsou obvykle následující: a) nemají čas na jeho údržbu (řešení problémů, zpracování verzí atd.), b) kód, který mají, není ve stavu, kdy by mělo smysl jej sdílet, nebo c) kód není dostatečně jedinečný, aby měl ve světě otevřených kódů prostor. Zveřejnění částí vaší kódové základny ve formě otevřeného zdrojového kódu má však řadu výhod. Zaprvé (podobně jako při psaní) to obvykle nutí zaměstnance k většímu úsilí, protože chtějí být hrdí na kód, který sdílejí. Dále to zaměstnancům umožňuje vytvořit si na platformě GitHub svůj programátorský životopis, což může mnohým z nich pomoci v jejich budoucí kariéře. A konečně, můžete dokonce přilákat lidi, aby se buď ucházeli o práci ve vaší společnosti, nebo přispívali do vaší kódové základny prostřednictvím dotazů a žádostí o stažení.

Učte se od technologických společností

Mnoho velkých technologických společností je známo tím, že zavádí mnoho aktivit zaměřených na vývojáře, aby podpořily růst svých zaměstnanců, což je pro společnost přínosné a zaměstnanci jsou také spokojeni – což je výhra pro všechny. Pokud tak ještě nečiníte, měli byste se těmito aktivitami začít inspirovat. Mnoho z těchto aktivit má totiž velmi nízké náklady, ale mohou mít velmi vysokou návratnost.

Jedním z nejoblíbenějších je hackathon. Jednoduchá myšlenka: nechte své zaměstnance (nebo i lidi zvenčí) přijít s nápady, které mohou, ale nemusí souviset s vaším podnikáním, a nechte je během krátké doby (obvykle několika dnů) společně najít řešení nějakého problému. Jednou za čas je dobré být pod tlakem na rychlé dokončení úkolu, i když řešení může mít chyby a nemusí to být tak dokonalé, jako v případě běžného postupu. Je to skvělý způsob, jak pracovat s novými technologiemi, přemýšlet různými směry a pracovat napříč týmy novými způsoby.

Další oblíbenou aktivitou je práce na něčem mimo váš běžný pracovní prostor – nebo dokonce jen práce na něčem, co si zaměstnanci sami vyberou. Nezáleží na tom, zda jde o jeden den v roce, jednu hodinu v týdnu nebo dokonce jeden den v týdnu; pro vývojáře je to skvělý způsob, jak vyzkoušet nové věci, opravit věci, které se nikdy neopraví, nebo přijít s novými a lepšími řešeními.

Podpora růstu zaměstnanců prostřednictvím vzdělávání je dalším skvělým způsobem, jak si udržet talenty. Ať už jde o placení odpovídajícího online předplatného s kvalitními vzdělávacími materiály, hrazení certifikací a kurzů nebo posílání zaměstnanců na jednu či dvě konference ročně; to vše významně přispívá k udržení zaměstnanců ve firmě. Abychom nezapomněli: růst vašich zaměstnanců je samozřejmě přínosem pro firmu. Je až neuvěřitelné, jakou inspiraci může člověk získat, když se zúčastní vývojářské konference, popovídá si s podobně smýšlejícími lidmi a učí se od těch nejlepších ve svém oboru.

Poznejte svůj místní trh a buďte otevřeni možnostem přesídlení

Najímání zaměstnanců po celém světě je obtížné, a přestože existují jisté podobnosti v tom, jak přilákat a udržet si talenty, existují i rozdíly. Předpokládám, že se to netýká pouze najímání vývojářských talentů. Z tohoto důvodu je důležité snažit se porozumět místnímu trhu. Je nejlepším způsobem hledání kandidátů využití Twitteru? Místní komunity na Slacku? Místní stránky s nabídkou pracovních míst? Náborového pracovníka? Možností je mnoho, a i když by vás výše uvedená doporučení měla nasměrovat k pevnějšímu a dlouhodobějšímu postupu při najímání a udržení zaměstnanců, na každém trhu je možné vyzkoušet různé věci a najít to, co vám vyhovuje.

Najímal jsem pracovníky pro specializované technologie a nikdy bych nenašel kandidáty, kdybych je najímal pouze lokálně. Přestože může mít najímání lokálních pracovníků své výhody, pokud se jedná o vhodného kandidáta, nemusí to být vždy možné. Pokud chcete mít skutečně ty nejlepší talenty, musíte být otevřeni přesídlení. Sedněte si a načrtněte balíček pro přesídlení a rozhodněte se, zda to pro vaši společnost přestavuje určitou možnost. Přesídlení obvykle zahrnuje letenky, víza a místo k bydlení na měsíc (např. Airbnb). Ačkoli se počáteční náklady mohou zdát vysoké, může to být pro vás správné rozhodnutí, jak získat nejlepšího kandidáta.

Vývojářské talenty jsou pro vaši digitální transformaci klíčové

Digitalizace se stává téměř povinností. Není to něco, co se stane ze dne na den, a v závislosti na společnosti to může být velká výzva. Pro úspěch společnosti je zásadní mít správný soubor lidí, kteří pomohou tuto transformaci řídit prostřednictvím digitálního myšlení a správných technických dovedností. Z tohoto důvodu chci opravdu zdůraznit důležitost investic do získávání a udržení talentů, protože se jedná o velmi konkurenční trh. Prvním krokem je si tuto nutnost přiznat a vytvořit plán, jak se s touto výzvou vypořádat.

Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě.