Singapore

Pharma Forward: Digitální inovace přinášejí revoluci v oboru

Feb 24, 2021

Share
Autor: společnost Monstarlab

Podle průmyslového průzkumu trhu se dva roky po roce, kdy byly akcie IPO na vrcholu, nachází odvětví biologických věd v bodě zlomu. Farmaceutické a biotechnologické organizace hledají nová opatření, jak zajistit budoucnost svého podnikání a zůstat relevantní na rychle se rozvíjejícím trhu – hledají technologie, které by zlepšily a transformovaly jejich podnikání [1]. V reakci na to vytváří technologie pro farmaceutický průmysl nové hodnoty, od inteligentního vývoje léků až po odbornou přípravu a klinické zkoušky. Jak? Pomocí následujících inteligentních digitálních integrací.

V tomto článku se dozvíte:

  • Jaké technologie povedou digitální transformaci odvětví do roku 2021?
  • Jak lékárny po celém světě využívají tyto technologie k optimalizaci normativních i specializovaných obchodních procesů.
  • Jak mohou tyto integrace ovlivnit vaše podnikání

Zpracování dat pomocí umělé inteligence a strojového učení

Farmaceutické společnosti zvyšují efektivitu zpracování dat a překonávají problémy související s jejich rozsahem tak, že používají řešení umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) při správě dat i při jejich interpretaci. Vzhledem k tomu, že technologie založené na datech poskytují farmaceutickým a biotechnologickým organizacím stále větší objemy nepostradatelných informací, vznikají v tomto odvětví nové procesní modely – které přisuzují umělé inteligenci i strojovému učení větší roli v podnikání. Podle nejnovějšího průzkumu již 35 % vedoucích pracovníků zaznamenalo migraci dat na interoperabilní systémy řízené AI a ML, což zdůrazňuje přesun váhy odpovědnosti za data z lidské správy na strojovou [2].

Díky těmto aktuálním technologiím špičkoví hráči v oboru maximálně využívají poznatky založené na datech k efektivnímu přizpůsobení pacientů pro vývoj léků na míru, navrhování specializovaných terapií a přesnému filtrování potenciálních účastníků klinických studií. Podle stejného zdroje tyto strategické integrace připravily cestu pro rychlé a nákladově efektivní metody objevování a vývoje léčiv. Na podporu tohoto tvrzení nedávný výzkum zjistil, že 27 % organizací v rámci nedávného globálního šetření již zaznamenalo více než 10% snížení nákladů na pracovní sílu a 23% úsporu času při operacích v tomto odvětví – výsledky, které můžete díky těmto technologiím využít i vy [3].

Robotika automatizace procesů

Pokud jde o zvyšování efektivity, lídři v oboru se obracejí k automatizaci, aby zvýšili hodnotu a optimalizovali rychlost pro pracovníky, pacienty i majitele firem. Automatizací rutinních úkonů podniky nejen výrazně snižují náklady na pracovní sílu, ale také kultivují lidské síly – umožňují zaměstnancům soustředit se na kvalifikovanější a smysluplnější práci v oblasti výzkumu a vývoje.

Průzkum trhu ukázal, že lídři v tomto odvětví při své digitální transformaci mění design pracovních míst na základě spolupráce člověka se strojem [4]. Díky automatizaci procesů, která rozšiřuje základní lidské schopnosti, dostávají nyní zaměstnanci více úkolů a příležitostí, jež zvyšují jejich schopnosti a poskytují více zkušeností pro růst

Finally, by significantly reducing human contact with data processes and calculations requiring utmost precision, the risks of inaccuracy in drug development and research are also remarkably reduced. Illustrating this, a study from the same source shows that employing automation in data validation can eliminate manual errors by up to 99% [5]. Altogether, this boost in data accuracy and consistency translates into improving compliance to standard Good Manufacturing, Clinical, and Laboratory Practices.

A konečně, díky výraznému omezení kontaktu člověka s datovými procesy a výpočty vyžadujícími maximální přesnost se také pozoruhodně snižuje riziko nepřesností při vývoji a výzkumu léčiv. Ilustruje to studie ze stejného zdroje, která ukazuje, že využití automatizace při validaci dat může eliminovat manuální chyby až o 99 % [5]. Celkově se toto zvýšení přesnosti a konzistence dat promítá do zlepšení dodržování standardů správné výrobní, klinické a laboratorní praxe.

Chatboti pro kompletní CX

Nové technologie zpracování přirozeného jazyka (NLP) a konverzační inteligence také pozitivně ovlivňují každou fázi zákaznické zkušenosti s chatboty. Podle nedávných zpráv patří mezi oblíbené aplikace technologií chatbotů v průmyslu vzdělávání spotřebitelů, reakce na dotazy v reálném čase a pohodlnější sběr zpětné vazby [6].

Chatboti, kteří se stávají zabudovaným multifunkčním komunikačním kanálem, zefektivňují šíření informací spotřebitelům i sběr dat. Integrace chatbotů snadno centralizuje výměnu dat mezi zúčastněnými stranami – od zdravotních podmínek a očekávaných výsledků přes postupy až po správné užívání léků. S pomocí chatbotů je 64 % odborníků schopno věnovat pozornost řešení složitějších případů a zvýšit míru dosahu prodeje, obchodu a propagace o 81 %, 78 % a 77 % [6].

Klíčové poznatky

  • Vzhledem k tomu, že trh je stále více nasycen vysoce ceněnými daty v reálném čase, získávají organizace, které plně využívají technologie umělé inteligence k optimalizaci a urychlení datových procesů, největší výnosy v podobě úspory nákladů a času.
  • Navzdory přesvědčením, že může nahradit pracovní sílu, maximalizuje automatizace spolupráci člověka se strojem a vytváří pro pracovníky smysluplnější příležitosti.
  • Při vytváření nákladově efektivních kanálů zákaznické podpory se chatboti nejlépe osvědčují v oblasti nákladově efektivní nepřetržité asistenci zákazníkům, sběru zpětné vazby a alternativního marketingu.
  • Větší rozšíření nových technologií, jako jsou umělá inteligence, strojové učení, chatboti a RPA, by mohlo zvýšit přístup k datům a lidským zdrojům potřebným pro výzkum a vývoj a exponenciálně tyto procesy urychlit.

Poznámky na závěr:

[1] Deloitte, “Capital Market Review and Outlook: Pharmaceutical & Biotech industry driven by brand name drugs”, 2019

[2] Salesforce, “Life Sciences – State of Service (Third Edition)”, 2019

[3] Statista, “Cost decreases from adopting artificial intelligence (AI) in organizations worldwide as of 2019, by function”, 2019

[4] Deloitte, “RPA and CA in medtech Increasing efficiency, reducing costs”, 2018

[5] Deloitte Insights, “Maintaining value in pharmaceutical compliance”, 2019

[6] Salesforce, “What Is a Chatbot and How Is It Changing Customer Experience?”, 2019

Další odkazy:

AI Multiple, “15 RPA Benefits Compiled from Top Sources”, 2020

AI Multiple, “Top 12 Benefits of Chatbots in 2020: The Ultimate Guide”, 2020

Axtria, “Emerging Technology Trends In the Life Sciences Industry”, 2020

Deloitte, “Life sciences IT quality Validating cognitive solutions”, 2019

Deloitte, “The future of biopharma”, 2020

Ethoseo, “Pharma Marketing Trends in 2021”, 2020

Linchpin SEO, “Trends Transforming The Pharmaceutical Industry Outlook in 2021”, 2020

Reuters Pharma, “The Chatbots Are Coming”, 2019

Stefanini Group, “Top 5 Digital Trends in Life Sciences for 2021”, 2020